Jakie produkty spożywcze podnoszą poziom żelaza?

jakie produkty spozywcze podnosza zelazo

Witam Pana

Produkty spożywcze bogate w żelazo to głównie produkty pochodzenia zwierzęcego, takiej jak wieprzowina, wołowina, jajka oraz podroby, natomiast z produktów roślinnych zawierających żelazo można wymienić nasiona roślin strączkowych, natkę pietruszki, kakao, orzechy - jednak należy zwrócić uwagę, że żelazo zawarte w produktach roślinnych jest słabiej przyswajalne.
Aby zwiększyć przyswajalność żelaza, należy pamiętać o dostarczeniu witaminy C. Produkty bogate w witaminę C to: czerwona papryka, natka pietruszki, brokuły, czarna porzeczka, aronia i owoce cytrusowe.
Warto również pamiętać, że związki takie jak taniny (zawarte w herbacie, czekoladzie) oraz fityniany (obecne w produktach zbożowych z pełnego przemiału) utrudniają wchłanianie żelaza.

Pozdrawiam