Jakie produkty zaliczają się do zdrowego jedzenia?

Witam serdecznie. Mam 13 lat, 160-162 cm wzrostu i ważę 62kg. Czy zdrowe jedzenie to znaczy, że nie będę jadł sosów, słodyczy, chleba (ograniczone do małych ilośći, oczywiście chleb razowy/żytni/pełnoziarnisty) wpłynie na utratę kilku kg?

Witam,
Jedzenie racjonalne to jedzenie oparte na Piramidzie Zdrowego Żywienia.
  Zgodnie z nią w ciągu dnia należy spożyć:http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=5&lang=pl#piramida dzieci

W Twoim wieku nie polecałabym diety odchudzającej, a stosowanie się do zasad zdrowego żywienia.
Jeśli wyeliminujesz z diety słodycze, żywność fast-food (hamburgery, frytki, pizzę, kebab) i kolorowe napoje gazowane, zwiększysz aktywność fizyczną, efekty z pewnością się pojawią.

Korzystne będzie spożywanie pieczywa pełnoziarnistego, typu graham, chudych wędlin i mięs, nabiału odtłuszczonego.

Warto zrezygnować z sosów, zabielania zup śmietaną, smażenia potraw na korzyść gotowania tradycyjnego, gotowania na parze, duszenia.
Dobrze byłoby, gdybyś udał się z rodzicami na konsultację lekarską w celu zbadania przyczyn Twojej nadwagi.
Trzymam kciuki i pozdrawiam!