Jakie przekąski jeść w szkole, żeby mieć energię?

Waga- 70kg wzrost - 178cm kobieta- 16 lat aktywność fizyczna - 3 razy w tygodniu po 2 h. nie podejmowałam diet. nadwaga - mama U lekarza w tej sprawie nie byłam otyłość - ojciec śniadanie -6-7- 2 bułki z serem żółtym i mleko. W szkole 10-12 - jabłko, albo banan, chleb, cola (250 ml) obiad 14-16 - woreczek ryżu i warzywa na patelni, albo gołąbki, zupa warzywna. kolacja - czasami napada mnie wilczy głód (zwłaszcza wieczorem) i jem nawet 5 kromek chleba jasnego i potem mam ogromne wyrzuty sumienia. Herbata. czasami omlety (3) Nie choruję na choroby przewlekłe. Proszę o odpowiedź

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 22,09 i znajduje się na 75 percentylu. Oznacza to, że jesteś na granicy prawidłowej masy ciała i nadwagi. Nie polecałabym stosowania konkretnej diety, szczególnie diet alternatywnych (białkowa Dukana, kapuściana itp.). Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie zmiana jakościowa produktów na mniej przetworzone i zdrowsze.

W Twojej diecie dominuje chleb pszenny, który należałoby zamienić na razowy, pełnoziarnisty lub graham. Zrezygnuj z sera żółtego, spożywaj więcej produktów mlecznych o niższej zawartości tłuszczu (bez cukru i słodkich dodatków owocowych), np. na śniadanie może być zupa mleczna z płatków owsianych, mleka z dodatkiem startego jabłka.
Drugie śniadanie powinno składać się z produktów mlecznych - jogurt, kefir, maślanka i ew. małej kanapki.

Do każdego posiłku włącz świeże warzywa. Raz dziennie spożywaj owoce - jabłka, pomarańcze, mandarynki, a zrezygnuj z bananów, które mają dużą zawartość sacharozy.
Bezwzględnie zrezygnuj z picia słodkich napojów gazowanych, dostarczają bardzo dużej ilości cukrów prostych (330 ml takiego napoju zawiera ok. 11 kostek cukru).

Spożywaj zupy, przygotowane jedynie na wywarze warzywnym (bez kostek rosołowych, kości, mięsa). Drugie danie powinno składać się z gotowanego lub pieczonego chudego mięsa lub ryb, grubych kasz, brązowego ryżu, pełnoziarnistego makaronu i dodatków warzywnych, w postaci gotowanej, surowej, ale nie smażonej. Warzywa na obiad powinny zajmować 1/2 talerza.
Kolacja powinna być lekka, najlepiej w postaci sałatek warzywnych i kromki pełnoziarnistego pieczywa.
Nadal kontynuuj aktywność fizyczną - pomoże to w zrzuceniu zbędnych kilogramów.
Więcej informacji znajdziesz w artykule http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka .

Pozdrawiam