Jakie przy Hashimoto są szanse na stwardnienie, celiakię i raka?

Witam, bardzo proszę o odpowiedz bo jestem już załamany psychicznie tym wszystkim. Niedawno zdiagnozowali u mnie hashimoto, początkowe stadium dopiero to wszystko zaczyna się rozwijać. Tarczyca jest tylko nieco hipoechogeniczna i tyle. FT3/FT4 w normie, TSH 0.220. ( Nadczynność która przejdzie w niedoczynność ) Do tego momentu jestem spokojnie, martwie się tylko że przez hashimoto dostane stwardnienia rozsianego które podobno często współgra z tą chorobą, celiaki, a co najgorsze raka tarczycy.. Jak to jest naprawdę w rzeczywistosci? Jakie przy hashimoto są szanse na stwardnienie, celiakie i raka? Oraz jaka jest długość życia z hashi. Pozdrawiam

Dzień dobry, mając zdiagnozowaną chorobę autoimmunologiczną, w tym również Hashimoto, należy pamiętać, że jest to patologiczny stan układu odpornościowego. Choroba autoimmunologiczna jest spowodowana błędną reakcją komórek odpornościowych, które na własne tkanki reagują jak na obce, wytwarzając przeciwciała. Proces ten dotyka całego organizmu, więc na początku manifestacja objawów może być związana jest z jednym narządem np. tarczycą. Istnieje duże ryzyko, że z upływem czasu i zaawansowaniem zaburzeń odporności, dołączą kolejne choroby o podłożu autoimmunologicznym takie jak: cukrzyca, celiakia, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca, niedokrwistości, zaburzenia pracy nadnerczy i wiele innych. Jak temu przeciwdziałać? Na pewno wzmacniając układ odpornościowy przez zdrową dietę, zdrowe tłuszcze ( w tym również Omega 3- DHA i EPA , w postaci tranu), właściwą podaż witamin i minerałów. Unikamy za to używek (w tym również palenia papierosów), które uszkadzają pracę organizmu. Nie należy się załamywać ale dołożyć jeszcze więcej starań w trosce o własne zdrowie. Życzę powodzenia ! Klinika Dobrego Dietetyka www.klinikadobregodietetyka.pl