Jakie ryzyko niesie zajście w ciążę z wkładką domaciczną?

Mama 33 lata. Od niecałych 3,5 roku mam założoną spiralę, która miała 5 letnią ważność. Ostatni stosunek miał miejsce 6 dni temu, mniej więcej 7 dni po ostatniej miesiączce. Odczuwam niepokojące objawy- mdłości, ból głowy- bardzo podobne do mojej pierwszej ciąży, stąd moje obawy. W sumie nie planowałam drugiego dziecka, ale chciałam zapytać, co powinnam zrobić, jeśli okaże się, że jestem w ciąży. Usuwać wkładkę jak najszybciej, czy czekać do porodu. Na forach internetowych czytałam różne sprzeczne informacje. Jeśli usunę ją teraz może nastąpić poronienie natychmiastowe? Jak duże jest ryzyko dla dziecka w przypadku jej pozostawienia?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Najgroźniejszym powikłaniem obecności wkładki wewnątrzmacicznej w czasie zajścia w ciążę jest poronienie septyczne. Występuję najczęściej wtedy gdy wkładka nie zostanie usunięta możliwie jak najszybciej.

Należy wykonać test ciążowy po ok 14 dniach od stosunku, a następnie zgłosić się do lekarza ginekologa w celu zbadania i ewentualnego usunięcia wkładki.