Jakie są drogi zakażenia boreliozą od drugiego człowieka?

Jestem chora na boreliozę i zastanawiam się, czy tą chorobą mogę zarazić mojego partnera. O chorobie dowiedziałam się niecały miesiąc temu (wystąpił rumień), jestem na antybiotykach. Chciałabym głównie zapytać się, czy istnieje możliwość zarażenia boreliozą przez kontakty seksualne. Od lekarza dowiedziałam się, że bakterie boreliozy przenoszą się tak jak bakterie z rodziny chorób wenerycznych, czyli przez kontakty seksualne, krew. Czy to prawda? Czy istnieją jeszcze jakieś drogi zarażenia się tą chorobą od drugiego człowieka? Jeśli tak, to jakie? Jak zapobiec zarażeniu kogoś z otoczenia (np. partnera)?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Według przyjętych ogólnie norm uznaje się, iż borelioza nie przenosi się bezpośrednio z człowieka na człowieka. Musiałaby zaistnieć sytuacja, która doprowadziłaby, aby krętki żyjące na obrzeżach zmian skórnych rumienia wędrującego zaraziły innego człowieka -  na podstawie przeprowadzonych badań uznano, że nie ma takiej możliwości - by doszło do zakażenia musi być kleszcz.