Jakie są konkretne objawy raka piersi?

Ostatnie 5 tygodni żona nie czuła się najlepiej. Coś ją łapało. Próbowała się leczyć sama do momentu, aż wystąpiła wysypka na prawie całym ciele, gorączka około 37,1 do 37,5, oprócz tego spuchła na twarzy i bardzo bolały ją stawy. Udała się do lekarza, który rozłożył ręce. Od kilku dni robi badania krwi, moczu - wyniki w normie - trochę za dużo w badaniu krwi w rozmazie, manualnie norma jest kwasochłonne 1 do 5, a ona ma tego 15. Poza tym wszystkie wyniki mieszczą się w normach. Dostała skierowanie do szpitala, gdzie zaczęto badania od odziału zakaźnego, gdzie również nic nie wykryto. Prześwietlenie nerek i jamy brzusznej również nie wniosło nic nowego. Dopiero jak zauważono guza pod lewą pachwiną, który ma około 30 mm, coś to wniosło do sprawy. Ma termin na mamografię i na usg piersi. Szukając wiadomości o raku piersi i węzłów chłonnych, spędziłem wiele godzin na studiowaniu objawów, które są opisane bardzo ogólnie. Może trochę o żonie. Ma 41 lat. Mamy dwoje dzieci w w ieku 3 i 7,5 lat. Raz w życiu, około 2000 roku, miała zapalenie nerek. Poza tym była ogólnie zdrowa  choć szczupła -  waży około 45 kg. Nigdzie nie mogłem znaleźć więc pytam: 1. Czy w raku występuje gorączka? 2. Czy występuje opuchlizna? 3. Czy występuje wysypka? 4. Czy koniecznie stwierdzony guz/torbiel może być diagnozą raka bez badania próbki? 5. W razie stwierdzenia zmian rakowych, jakie są szanse wyleczenia? Jakie techniki walki z chorobą się stosuje? 6. Studiując i porównując objawy, stwierdziłem podobieństwo do toksyplazmozy. Co państwo sądzą o wynikach moich dociekań? Bardzo dziękuję za odpowiedź na moje pytania, na którą czekam z niecierpliwością. Z poważaniem, umierający z niepokoju mąż.

Witam serdecznie!

Jak zdążyłam się zorientować problem zdrowotny u Pana Żony jest naprawdę złożony. Początkowe objawy (wysypka, stany gorączkowe, opuchlizna) mogą wskazywać na ewentualną infekcję (np. paciorkowce), podłoże alergiczne albo autoimmunologiczne (choroby reumatyczne).

Jeżeli chodzi o guz wykryty w pachwinie, to z pewnością wymaga dalszej diagnostyki - na początek USG, ewentualnie biopsja lub wycięcie. Nie napisał Pan też nic na temat wyniku CRP lub OB, które zazwyczaj ulega istotnemu zwiększeniu w przypadku choroby infekcyjnej, autoimmunologicznej lub nowotworowej.

Jeżeli chodzi o zwiększoną liczbę eozynofilii, to przyczyn może być także wiele - czasami zwiększona liczba występuje jako taki "odczyn" po przebytej infekcji (np. ciężka angina), ale może wskazywać także na: na alergię, infekcję pasożytniczą, choroby nowotworowe lub autoimmunologiczne. Istotne jest także określenie konkretnej liczby eozynofili we krwi, nie tylko zawartość procentowa.

Z pewnością z badań dodatkowych należałoby oznaczyć: przeciwciała IgM, IgG w kierunku toksoplazmozy (a propos pytania nr 5), cytomegalii, wykonać badanie kału w kierunku pasożytów, oznaczyć CRP, OB, elektroforezę białek surowicy.

Co do odpowiedzi na Pana pytania - nie wydaje mi się, aby u żony chodziło o raka piersi (pod warunkiem oczywiście, że nie przejęzyczył się Pan, pisząc na temat guza w pachwinie - gdyby chodziło o guz w pasze podejrzenie miałoby ewentualnie większy sens, choć:

1. W raku może występować gorączka lub stany podgorączkowe. Występują jednak głównie w przypadku nowotworów krwi, w których dochodzi do obniżenia odporności i większej podatności na infekcje. W przypadku raka piersi stany podgorączkowe raczej nie występują.
2. Opuchlizna może pojawić się w przypadku bardzo zaawansowanego raka piersi, kiedy dochodzi do zaczopowania naczyń limfatycznych, ale dotyczyć może ona wtedy głównie ręki po stronie guza lub samej piersi, objętej procesem nowotworowym - ale nie twarzy.
3. Nie znam doniesień o występowaniu uogólnionej wysypki w raku piersi. Czasami u kobiet z rakiem może wystąpić wysypka, ale ograniczona jedynie do chorej piersi.
4. Stwierdzenie guza nie przesądza o rozpoznaniu raka. Aby w pełni potwierdzić obecność nowotworu konieczne jest badanie materiału z biopsji lub ocena tkanki guza.
5. O postępowaniu w przypadku wykrytego raka piersi piszemy szerzej w dziale Warto wiedzieć.

Pozdrawiam serdecznie i proszę dać znać, jeżeli będzie już coś wiadomo. Życzę powodzenia i wszystkiego dobrego.