Jakie są konsekwencje jedzenia oscypków w ciąży?

Witam. Jestem w 18 tygodniu ciąży i dopiero przeczytałam ze trzeba unikać serów typu pleśniowego i oscypków . Jakiś czas temu jadłam oscypki domowej roboty bardzo się teraz zaniepokoilam boje się zakażenia lusterioza . Czy obawy są słuszne ? Najbardziej zaniepokoiły mnie występujące od czasu do czasu biegunki. Ale biegunki dokuczają mi od samego początku ciąży. Proszę o poradę

Lek. Michał Lenard

Faktycznie, nie powinno się jeść oscypków w czasie ciąży, jednak zakażenia listeriozą są bardzo rzadkie i dają objawy grypopodobne, które by Pani zapewne zauważyła. Jeżeli biegunki zdarzają się od początku ciąży, to nie mają one w tej sytuacji większego znaczenia. Myślę, że nie ma Pani powodu do obaw. Pozdrawiam!