Jakie są konsekwencje nieudanej aborcji farmakologicznej?

Witam!
Moja partnerka zaszła w niechcianą ciąże. Test ciążowy ją potwierdził. Po upływie około 5 tygodni zażyła pewne tabletki, w ilości 12 sztuk (po 4 tabletki pod język w odstępach 3 godzin). Po drugiej dawce pojawiły się silne skurcze i krwawienie.
Krwawienie i skurcze (silne) utrzymywały się 5 dni. Po upływie kolejnego tygodnia został wykonany ponownie test ciążowy. Niestety, w dalszym ciągu test pokazywał, że jest w ciąży.
Czy istnieje taka możliwość, że płód został częściowo uszkodzony? Czy teraz konieczne jest wykonanie aborcji w szpitalu? W jakim stopniu płód mógł zostać uszkodzony? Na koniec dodam, że partnerka boi się przyznać swojemu lekarzowi o tych tabletkach.
Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytania. Chciałbym jej przedstawić (skoro nie chce się przyznać lekarzowi), jakie konsekwencje przez ten czyn jej grożą.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Silne skurcze i krwawienie mogą świadczyć o obumarciu dziecka i poronieniu. Po poronieniu poziom beta HCG będzie się utrzymywał na podwyższonym poziomie przez jakiś czas. Pana partnerka powinna się udać do lekarza ginekologa, który stwierdzi, czy nie jest konieczne łyżeczkowanie resztek po poronieniu.
Jeśli faktycznie pozostały resztki, które nie zostaną mechanicznie usunięte, Pana partnerce grozi powstanie groźnego stanu zapalnego, który się objawi przez silny ból podbrzusza, gorączkę czy upławy. Proszę się raczej nie łudzić, że dziecko przeżyło i będzie się dalej zdrowo rozwijać.
Pozdrawiam!