jakie są konsekwencje stosowania domowej lampy UV do opalania?

Dzień dobry. Mam nietypowe pytanie do dermatologa. Wykorzystuję w procesie fotograficznym tzw.domowe solarium (urządzenie z 4 świetlówkami UV,w sumie 60W, wg.opisu producenta do twarzy). Czy powinieniem stosować krem z filtrem na skórę twarzy i ciemne okulary podczas pracy? Nie naświetlam się tym bezpośrednio, podczas naświetlania nie przebywam w pomieszczeniu, ale przez kilka minut i tak jestem wystawiony na działanie odbitego od szyby światła UV. Czy ma ono wówczas niekorzystne działanie?

Promieniowanie nadfioletowe jest szkodliwe dla skóry, powoduje przyspieszenie starzenia skóry, naraża na raka i czerniaka. Oczywiście stopień ryzyka zależy od sumy energii, która dociera do skóry (jak często, jak długo, z jakiej odległości).