Jakie są kryteria pozwalające stwierdzić koniec anoreksji?

Cierpiałam (lub nadal cierpię) na tę chorobę. Nie utrudnia mi ona codziennego funkcjonowania, nie myślę na co dzień nadmiernie o jedzeniu, kaloriach. Wagę mam w dolnych granicach normy, czuję się z nią dobrze i wolałabym nie przytyć za dużo. Leczę się hormonalnie w celu odzyskania miesiączki. Co Państwo sądzą o mojej sytuacji? Jakie są wyznaczniki tego, że się już z anoreksji wyszło? Bo na pewno pozostawia ona ślady w psychice? Jak odróżnić te ślady od wciąż trwającej choroby? Dziękuję za odpowiedź

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Anoreksja jest zaburzeniem, którego kryteria dotyczą zarówno sfery psychicznej (np. lęk przed przytyciem, nieprawidłowe postrzeganie masy ciała), jak i somatycznej (zatrzymanie miesiączki, spadek masy ciała).

Kryteria pełnego wyzdrowienia powinny więc również dotyczyć wszystkich tych obszarów: zarówno sposobu myślenia i zachowania, jak i emocji oraz fizycznego stanu organizmu.

W badaniach klinicznych przyjmuje się jednak różne kryteria remisji (np. osiągnięcie 95% należnej masy ciała dla całkowitego wyzdrowienia a 85% -dla częściowego).

Za kryteria remisji zaburzeń odżywiania  można przyjąć powrót do: prawidłowej wagi, prawidłowych, fizjologicznych cykli menstruacyjnych, przed chorobowego poziomu aktywności, prawidłowych wyników badań laboratoryjnych. Pełna remisja oznacza również zmianę sposobu myślenia na taki, w którym sprawy wagi i wyglądu nie stanowią istotnego problemu.

Można zastanowić się nad Twoją obawą dotyczącą tego, że ,,anoreksja pozostawia ślady w psychice".
Czynniki psychologiczne odgrywają istotną rolę w powstawaniu i podtrzymywaniu objawów tego zaburzenia.
Dlatego, aby pokonać anoreksję, trzeba dotrzeć do tych przyczyn. Mają one indywidualny charakter- mogą dotyczyć cech osobowości (np. perfekcjonizmu), traumatycznych przeżyć (np. wykorzystanie seksualne), relacji rodzinnych i innych czynników. Dlatego tak ważna jest psychoterapia, która umożliwia poznanie siebie- swoich mocnych stron ale i trudności.
Może się np. okazać, że Twoim istotnym problemem jest głębokie przekonanie ,,Zawsze muszę radzić sobie sama" lub ,,Jeśli inni dowiedzą się, jaka jestem naprawdę- odrzucą mnie, nie będą akceptować"
Zdobycie tej wiedzy na swój temat pomoże Ci rozpoznać ten rodzaj przekonań, który stwarza podatny grunt do ewentualnego nawrotu zaburzeń odżywiania.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w wychodzeniu z anoreksji!