Jakie są najbardziej pomocne sposoby na stres?

W internecie można znaleźć wiele sposobów na zapanowanie nad stresem. Jednak jest ich tak dużo że człowiek ma mętlik i nie wiadomo czy jest w stanie wykorzystać je wszystkie. Dlatego chciałabym się spytać jakie są najbardziej popmocne sposoby na stres. Na pewno sport i samotne wyciszenie się oraz wyżalenie się zaufanej osobie (choć ciężko mi komuś zaufać). A jakie są inne bardziej skuteczne sposoby?

Dzień Dobry,
Ma Pani trafne spostrzeżenie, metod jest wiele. Ja jestem zwolenniczka szukania swojej osobistej metody czy metod. Ważne jest żeby poszukiwanie było przyjemne to oznacza otwartą postawę na coś nowego a nie kolejny stres... tym razem na temat poszukiwania metody.Skuteczność to nic innego jak uznanie, że to jest właśnie moja najlepsza metoda na ten czas. Ja zrobiłabym rozróżnienie czy chodzi o stres który antycypujemy (czy dotyczy sytuacji która jest przed nami np. nadchodzący egzamin ) czy potrzebujemy odreagować czy wyciszyć się po trudnych chwilach np. za nami wyjątkowo trudny dzień w pracy. Czasem pomocne w poszukiwaniach są coaching czy psychoterapia ( pomoc profesjonalisty, osoby zewnętrznej - to czy coaching czy psychoterapia zależy jak głęboko chcemy pracować nad zmianą. ( psychoterapia - głębiej). Życzę owocnych poszukiwań Dorota Szykulska-Paprocka

Dzień dobry,
Dobrze, że szuka Pani rozwiązania i właściwego dla Pani sposobu redukcji stresu.
Rzeczywiście sposobów na skuteczne zrelaksowanie się jest tak wiele jak wiele osób, gdyż tu również działa zasada Znajdź swój sposób! To co dobre dla Pani niekoniecznie będzie dobre dla koleżanki i na odwrót. Wiele zależy od osobistej odporności na stres i osobistych preferencji relaksacji.
Polecam przyjrzeć się tym sytuacjom, które Panią stresują. Warto się zastanowić czy części z tych sytuacji można uniknąć, może wprowadzić drobne zmiany, które pozwoliły by odczuwać stres w mniejszym stopniu.
Jeśli chodzi o dobór konkretnej techniki to załóżmy że pracuje Pani w pozycji siedzącej, 8 godzin, w małym pomieszczeniu, i właśnie praca jest jednym z głównych stresujących . Warto wtedy w czasie wolnym przebywać na łonie natury, dając sobie poczucie przestrzeni, uprawiając aktywność fizyczną.
Niezawodną metodą relaksacji są transe relaksacyjne, które uczą jak odpoczywać nawet jeśli mamy niewiele czasu.
Moja odpowiedź jest dość ogólna gdyż nie znam konkretnych przyczyn stresu i Pani ani Pani osobistych preferencji.
W celu konkretyzacji i dopasowania techniki do Pani potrzeb zachęcam do kontaktu ze specjalistą psychoterapeutą, psychologiem.
Pozdrawiam serdecznie,

Dzień dobry, jak pani zauważyła istnieje wiele sposobów rozładowywania stresu. Myślę, że dla różnych osób odpowiednie są różne metody. Ja osobiście mogę polecić pracę z oddechem - relaksację. Istnieje bardzo wiele książek na temat pracy z oddechem, zachęcam do zapoznania się z tymi metodami i wypróbowania ich na sobie. Pozdrawiam

Witam,

Nie ma jednej złotej recepty. Przyczyny, przebieg reakcji, siła odczuwania stresu jest sprawą indywidualną. Jeśli nie pomagają Pani popularne metody radzenia sobie ze stresem, (które zawsze warto wypróbowywać) i nadal odczuwa Pani napięcie, być może warto skorzystać z pomocy psychologa, który razem z Panią indywidualnie przyjrzy się problemowi i znajdzie alternatywy odpowiadające Pani sytuacji.