Jakie są najlepsze ćwiczenia na brzuch i uda?

Witam serdecznie! Mam 12 lat, ważę 49 kg przy wzroście 171 cm. Od razu mówię, że nie zażywam żadnych herbatek czy leków przeczyszczających. Dwa razy w tygodniu chodzę na tańce i systematycznie ćwiczę na WF-ie. Zawsze gdy patrzę w lustro, widzę duże boczki i grube uda. Dlatego bardzo chciałabym się dowiedzieć, jakie ćwiczenia powinnam wykonywać, aby polubić swoje ciało, a w szczególności brzuch. Chcę pozbyć się boczków, a także ujędrnić uda! Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Witam!

Z tego co napisałaś Twoja masa ciała wskazuje na niedowagę. Nie powinnaś stosować żadnych diet odchudzających ani leków. Jeśli nie potrafisz zaakceptować własnego wyglądu powinnaś udać się do poradni dietetycznej, gdzie znajdziesz również pomoc psychologa. Jesteś bardzo aktywna fizycznie, dlatego nadwaga Ci nie grozi. Bardzo dobrze, że dbasz o zdrowie i ćwiczysz. Powinnaś również prawidłowo się odżywiać, aby być zachować szczupłą sylwetkę i zdrowie, aby jednocześnie nie zabrakło Ci niezbędnych składników odżywczych i energii. Zapoznaj się z zasadami zdrowego odżywiania w pigułce.
1. Jedz regularnie 4-5 posiłków dziennie w równych odstępach czasu, co 2-3 godziny. Dzięki temu nie dopuścisz do gromadzenia się zapasów tłuszczu w organizmie, co ma miejsce, gdy długo nie jesz lub pomijasz któryś z posiłków. Organizm broni się w ten sposób przed brakiem pożywienia. Warto, więc jeść mniej, ale częściej.
2. Codziennie powinniśmy spożywać:
5 porcji produktów zbożowych,
4 porcje warzyw,
2-3 porcje owoców,
2 porcje produktów mlecznych,
2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego),
1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych, jaja).
3. Ostatni posiłek spożywaj na 3 godziny przed snem. Nie ma sensu głodzić się od godziny 18.00, ponieważ przerwa pomiędzy ostatnim posiłkiem a śniadaniem będzie zbyt długa.
4. Rozpoczynaj dzień od zjedzenia śniadania, które powinno być najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Rano przemiana materii jest najszybsza, a dzięki pełnowartościowemu posiłkowi, ulega zwiększeniu i tak utrzymuje się przez cały dzień.
5. Unikaj słodyczy, ciast, słodkich i gazowanych napoi. Dostarczają one duże ilości cukru, którego nadmiar jest przekształcany w tkankę tłuszczową.
6. Unikaj produktów typu fast food, tłustych przekąsek, chipsów, które obfitują w tłuszcz i zły cholesterol.
7. Ograniczaj spożycie soli kuchennej, zastąp ją ziołami i przyprawami. Nie dosalaj. Nadmiar soli jest m.in. przyczyną nadciśnienia tętniczego.
8. Stosuj różnorodne techniki kulinarne bez dodatku tłuszczu. Unikaj smażenia i tradycyjnego duszenia z obsmażaniem. Jedz posiłki gotowane, gotowane na parze, pieczone czy grillowane na patelni grillowej.
9. Pij, co najmniej 1,5- 2 litry niesmakowej wody mineralnej. Oczyszcza ona organizm z toksyn oraz przyspiesza przemianę materii.
Pamiętaj jednak, że nigdy nie będziemy mieli ciała modelek z reklam i nie warto dążyć do ich uzyskania, ponieważ może się to odbić źle na naszym zdrowiu fizycznym i psychicznym. Jesteś jeszcze bardzo młoda, Twoje ciało cały czas się rozwija, dlatego nie może mu zabraknąć „paliwa” dostarczanego z codziennym pożywieniem.

Pozdrawiam serdecznie,
Mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna