Jakie są najpewniejsze badania tarczycy?

Jakie są najpewniejsze badania tarczycy? Czy prawiłowy wynik TSH, ft3 i ft4 zawsze wyklucza jej choroby? Pytam, gdyż jestem obciążona genetycznie chorobami tarczycy (moja mama i babcia maja niedoczynność a ciocia nadczynność) i mam dużo objawów, które można by było przypisać hormonom tarczycy, a wyniki powyższych badań zawsze są u mnie w normie.

Lek. Paweł Szadkowski

Prawidłowy wynik TSH, FT3 i FT4 zazwyczaj wyklucza niedoczynność, czy nadczynność tarczycy. Jeśli wyniki są w normie, ale przy górnej granicy normy, może to oznaczać subkliniczną chorobę tarczycy. Jeśli się Pani niepokoi, zawsze można wykonać usg tarczycy, które u osób chorych często odbiega od normy.