Jakie są następstwa gęstej torbieli?

Witam! Byłam u ginekologa, stwierdził u mnie gęstą torbiel. Co to może oznaczać dla mnie? Mam 27 lat i martwię się tym.

Witam serdecznie!

Gęsta torbiel to określenie używane w języku ultrasonograficznym. Torbiel to przestrzeń w piersi wypełniona płynem, zazwyczaj ma charakter łagodny. Powstaje zazwyczaj w wyniku zaburzenia równowagi hormonalnej w organizmie lub indywidualnych skłonności. Jeżeli torbiel jest niewielkich rozmiarów, nie sprawia dolegliwości bólowych, nie przeszkadza ani nie deformuje piersi, wtedy wystarcza obserwacja - wykonywanie badania USG co 6 miesięcy. W przypadku torbieli dużych, powodujących dolegliwości lub jeżeli w najbliższej rodzinie pacjentki zdarzały się przypadki raka piersi (mama, babcia, ciocia itp.) zaleca się obserwację co 3 miesiące, wykonanie biopsji cienkoigłowej (nakłucie torbieli pod kontrolą USG) lub - w rzadkich przypadkach wycięcie torbieli.

Pozdrawiam