Jakie są normy glikemii dla ciężarnych?

Dzień dobry, jestem w 31 hbd, 2 tygodnie temu stwierdzono cukrzyce ciążową. Mierze regularnie poziom glikemii i przestrzegam diety. Bardzo proszę o informacje, jakie są aktualne normy glikemii na czczo i godzinę po posiłku dla kobiet w ciąży? Czy wartości glikemii na czczo do 100 i godzinę po posiłku do 140 sa właściwymi, czy jednak te bardziej restrykcyjne, a więc odpowiednio do 90 i do 120?

W opiece nad kobietami w ciąży polscy diabetolodzy są bardzo restrykcyjni. Obowiązują nas kryteria zawarte w zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na 2009 rok. Wartość glikemii na czczo pomiędzy 60 - 90 mg/dl; po posiłkach (2 h) do 120 mg/dl; pomiędzy 2 a 4 w nocy 60 mg/dl ; średnia glikemia dobowa 95 mg/dl, a HbA1c 6,1 %. To wszystko wartości uzyskiwane w samokontroli glukometrem. Jak Pani widzi są to dość wyśrubowane wartości, trudne do osiągnięcia w codziennej praktyce. Pomocny powinien być ścisły nadzór diabetologiczny (wizyty kontrolne zalecane co 2 - 3 tyg), wczesne włączanie insulinoterapii, stosowanie pomp do ciągłego wlewu insuliny. To wszystko, aby ciąża przebiegała bez problemów.