Jakie są objawy nieleczonej choroby dwubiegunowej?

Jakie są objawy nieleczonej choroby dwubiegunowej? Mój maz w dzieciństwie przeszedł zapalenie opon mózgowych rdzeniowych . Powikłaniem po tej chorobie jest choroba dwubiegunowa. W dzieciństwie miał też padaczkę. Tyle wiem. Mąż przestał chodzić do neurologa i brać leki. Co mu grozi? Jakie są skutki nie leczenia w/w chorób?

Dzień dobry,
Nie wiem, czy tak do końca zrozumiałam ale z tego, co Pani napisała wnioskuję, że padaczka została zaleczona w dzieciństwie i choroba dwubiegunowa również czy też aktualnie nadal na nią choruje (?). Wnioskuję, że gdyby Pani mąż nadal cierpiał na zaburzenie afektywne dwubiegunowe to chodziłby raczej do psychiatry lub ze względu na padaczkę do neurologa i psychiatry. Pytanie, czy jest Pani pewna, że neurolog nie zalecił odstawienia leków? Jeśli objawy padaczkowe oraz choroby dwubiegunowej zostały zaleczone w dzieciństwie lub lata temu to może nic złego się nie dziać aktualnie, chyba że doszło do uszkodzenia mózgu i nie będzie on prawidłowo funkcjonował bez leków. Pomijając indywidualny przypadek Pani męża to skutkiem nie brania leków na padaczkę są objawy padaczkowe. Osoby które chorują i biorąc leków nie mają objawów po ich odstawieniu mają nawroty objawów i napady padaczkowe. Osoby cierpiące na chorobę dwubiegunową, które same odstawią leki mogą mieć pogorszenie lub nawrót. Nagłe odstawienie leków psychotropowych bez wiedzy lekarza jest bardzo niebezpieczne, gdyż dochodzi do zaburzenia biochemii mózgu. Leki te należy odstawiać stopniowo schodząc z dawek pod nadzorem lekarza. Zaburzenie afektywne dwubiegunowe polega na występowaniu epizodów depresji oraz manii/hipomanii (przeciwieństwo depresji m.in. podwyższony nastrój, aktywność, zawyżona ocena własnych możliwości itd.) lub epizodów mieszanych. Epizody te zwykle przedzielone są okresami remisji. Osoby te często przeżywają gwałtowne zmiany nastroju bez przyczyny nawet kilka razy w ciągu dnia. Pytanie na co Pani mąż brał leki? Czy remisja w przypadku objawów choroby dwubiegunowej ma miejsce od dzieciństwa, czy mąż cały czas miewa epizody? Jak bardzo były lub są nasilone te objawy? Czy częstsze były epizody manii, czy też depresji i czy miały one nasilenie kliniczne? Kiedy miał miejsce ostatni epizod? Sporo tu niewiadomych i dlatego ciężko jest mi udzielić precyzyjnej odpowiedzi. Doradzam rozmowę z mężem na temat przyczyn zaprzestania leczenia oraz zachęcanie go do wznowienia. Jeśli zauważy Pani wzmożoną drażliwość, zmienność nastrojów, nastrój bardzo podwyższony lub obniżony, zaburzenia snu, apetytu itp. objawy u męża to może wskazywać to na nawrót choroby dwubiegunowej. Doradzam poczytanie jeszcze o zaburzeniu afektywnym dwubiegunowym np. w internecie. Mam nadzieję, że udzielona odpowiedź będzie dla Pani wystarczającą.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/