Jakie sa objawy niepożądane po stosowaniu Parogenu?

witam.chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej na temat leku o nazwie parogen. Już nie wiem o co tak naprawde chodzi z lekiem.byłam ostatnio u psychiatry,i właśnie taki lek mi przepisała na moje dolegliwości – na przykład.boje sie wychodzić z domu w miejsca publiczne jak sklep, szkoła itp.Od razu zaczynam cała sie trząśc.Jak już musze wyjśc to tylko z kims.Do komunikacij miejskiej w ogle nie wsiadam.Czytałam różne opinie na forum o parogenie i troche boje się tego leku brać.Jedni  ten lek chwalą ,drudzy wręcz przeciwnie.Nie wiem co robić, boje się tych skutków nieporządanych. Proszę o jakieś rzetelne informacje na temat tego leku.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Działanie leku jest zawsze sprawą indywidualną. Jedni pacjenci reagują dobrze na rozpoczętą farmakoterapię i nie obserwują żadnych skutków ubocznych jej stosowania, inni niestety tak.
O tym jakie to objawy, informacje znajdzie Pani w ulotce dołączonej do produktu lub pod poniższym linkiem
http://leki.urpl.gov.pl/files/Parogen.pdf

Każdy objaw zaobserwowany objaw niepożądany powinna Pani skonsultować ze swoim lekarzem psychiatrą, który zlecił przyjmowanie leku.

Z 16 letniej praktyki: najczęściej: suchość w ustach, nadmierne uspokojenie, u niektórych - nieznaczny przyrost masy ciała, nadmierna senność, nudności.
To są najczęstsze objawy zgłaszane przez Pacjentów.
Pozdrawiam, Jarosław Lenartowicz

Magdalena Mroczek

Parogen czyli paroxetyna jest to lek z grupy SSRI czyli inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny.

Lek stosuje się w następujących wskazaniach:
· w leczeniu ciężkiego epizodu depresji i zaburzeń depresyjnych
· w terapii zburzenń obsesyjno-kompulsyjnych
· przy fobii społecznej
· w zaburzeniach lękowych uogólnionych
· w zespole stresu pourazowego

Jak każdy lek, praroksetyna ma też efekty niepożądane. Należą do nich m.in. nudności, zaburzenia seksualne, nieznaczny przyrost wagi. Poza tym występuje też zwiększenie stężenia cholesterolu, zmiany w rytmie dzień-noc, nadmierna senność, bezsenność, nieprawidłowe marzenia senne (w tym koszmary senne). Może pojawić się też ból i zawroty głowy, nadmierne pocenie się oraz rozszerzenie źrenic. Inne działania niepoządane występują rzadziej.

Wszystkie działania z podziałem na częstość ich występowania zostały wymienione na ulotce u leku, nie znaczy to jednak, że wystąpią u Pani. Jeśli dojdzie nawet do ich wystąpienia, wtedy można zawsze, po konsultacji z lekarzem, zmienić lek.

Trzeba pamiętać, że na pierwsze terapeutyczne efekty działania paroksetyny trzeba czekać około 2-3 tygodnie, a pełne działanie może ona mieć dopiero po miesiącu. Terapię powinno się przy pierwszym epizodzie depresji kontynuować przez pół roku przynajmniej, chyba że np. wystąpią efekty niepożądane. Leku nie powinno przyjmować sie w czasie ciąży. W czasie leczenia nie należy spożywać alkoholu. Odstawienie leku lub zmianę dawkowania należy skonsultować z lekarzem.