Jakie są objawy oponiaka mózgu?

Dzien dobry, mam 54 lata. Od kilku miesięcy zmagam się z nawracającymi migrenami. Często już nawet leki mi nie pomagają, nawet te najsilniejsze i jedyne co mogę zrobić to czekać, aż mi przejdzie. Sytuacja zaczyna mnie co raz bardziej martwić, bo zawsze byłam podatna na działanie leków, a teraz bardzo często cierpię i obawiam się, ze może to być coś poważniejszego. Przez to za każdym razem bólowi towarzyszy ogromny stres. Nie chcę sobie nic wmawiać, nie wiem czy to wina silnego bólu czy to jakaś inna przyczyna, ale po jakimś czasie pojawiły się też zawroty głowy, szczególnie kiedy wstaje z łóżka. Jedna z moich znajomych chorowała na raka i zaczęlo się tak samo. W związku z tym mam pytanie, jakie są objawy guza mozgu oponiaka, czy to tylko ból głowy, czy coś innego?

Magdalena Mroczek

Istnieje wiele różnych rodzajów guzów mózgu. Oponiak jest łagodnym guzem ośrodkowego układu nerwowego i, szczególnie kiedy osiągnie znaczne rozmiary, może dawać objawy. Małe guzy są często bezobjawowe i nie trzeba ich leczyć. Większe oponiaki mogą dawać objawy podobne do padaczki, objawy zwiększonego ciśnienia śródczaszkowego lub objawy neurologiczne ogniskowe.

Ogólnie jeśli Pani bóle mają inny charakter niż zawsze, są inaczej umiejscowione, szczególnie silne, wybudzają w nocy lub powodują deficyty neurologiczne, to wtedy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Prawdopodobnie zleci on wtedy zrobienie obrazu głowy, który jednoznacznie rozstrzygnie wątpliwości dotyczące ewentualnego guza. Diagnostyką bólów głowy zajmuje się lekarz neurolog.

Może być też tak, że są to u Pani bóle migrenowe, które pojawią się szczególnie często. Przy dużej częstości ataków w miesiącu warto jest pomyśleć o zastosowaniu profilaktyki. Standardowa terapia migrenowych bólów głowy to NLPZ w wysokich dawkach. Można też zalecić inne metody leczenia, jeśli poprzednia okazała się nieskuteczna.

Radzę zgłosić się do neurologa, który oceni, czy należy wykonać dalszą diagnostykę. Wielkość oponiaka trzeba regularnie kontrolować, szczególnie wtedy jeśli pojawią się intensywne bóle głowy lub objawy takie jak np. ataki padaczki. W niektórych przypadkach może być zalecane wycięcia oponiaka, ale wskazania musi ocenić neurolog oraz neurochirurg.

W przypadku wystąpienia bólów głowy zawsze wskazana jest konsultacja z neurologiem.
W diagnostyce bólów głowy podstawowe znaczenie ma charakterystyka bólu, lokalizacja, charakter, pora występowania, czas trwania, objawy towarzyszące, czynniki prowokujące, nasilające, inne choroby itd itd...Właściwie zebrany wywiad i badanie neurologiczne pozwalają postawić odpowiednie rozpoznanie oraz dobrać skuteczne leczenie.
W zależności od problemu lekarz może zlecić wykonanie badań dodatkowych. Czasami niezbędna jest diagnostyka neuroobrazowa (TK, MRI), która pozwala wykluczyć organiczne przyczyny bólów głowy, np. guz mózgu, tętniak itd...
Podstawowym celem leczenia jest przerwanie ataku bólu głowy. Nie wolno jednak stosować zbyt dużej ilości leków przeciwbólowych ( powyżej 8 tabletek w ciągu miesiąca) ponieważ generują oporne na leczenie, polekowe bóle głowy.
W przypadku częstych, silnych lub opornych na leczenie ataków konieczne jest leczenie profilaktyczne. W leczeniu profilaktycznym stosuje się odpowiednio dobrane, mające działanie przeciwbólowe leki przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe, kardiologiczne i inne.
Skuteczną, nowoczesną metodą leczenia migreny przewlekłej są wstrzyknięcia toksyny botulinowej.