Trzustka - gdzie boli jeśli ktoś choruje na raka, jakie są objawy?

Witam serdecznie i bardzo proszę o pomoc. Jestem kobietą i mam 37 lat. Od pewnego czasu kiepsko się czuję, mam często wzdęcia i dziwne bóle w nadbrzuszu najczęściej z lewej strony. Myślałam, że to jakieś problemy kobiece, poszłam wiec do ginekologa ale lekarz stwierdził, że pod kątem ginekologicznym wszystko jest w porządku. Bardzo się boję, co to może być. Tak się złożyło, że kilka miesięcy temu moja koleżanka zmarła na raka trzustki, choroba u niej rozwinęła się bardzo szybko, a ja teraz boję się, że może ja również na to zachoruję. Dlatego chciałabym się dopytać, jakie są objawy raka trzustki, gdzie boli brzuch, czy odczuwa się jakiś ból z którejś konkretnej strony? Szukałam po forum o tym gdzie boli trzustka przy raku, ale nic konkretnego nie mogę znaleźć. Bardzo proszę o odpowiedź. Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Witam,

Nowotwór trzustki jest nowotworem podstępnym. Często w momencie kiedy daje pierwsze objawy jest już za późno na leczenie. W 20 proc. przypadków w momencie kiedy daje pierwsze objawy istnieją już przerzuty do innych narządów. Częściej występuje u mężczyzn, bo w około 8 na 100 tys. mieszkańców niż u kobiet-w tym przypadku 4-5 zachorowań przypad na 100 tys. mieszkańców. Do czynników ryzyka wystąpienia nowotworu trzustki należy cukrzyca, źle leczona choroba wrzodowa, ponieważ nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego sprzyja powstawaniu nowotworów, palenie papierosów oraz picie alkoholu. Zdania naukowców dotyczące nadmiernego picia kawy a związku z nowotworem trzustki są podzielone. Najgorzej działa połączenie alkoholu z dymem tytoniowym Poza tym do czynników ryzyka należy wiek powyżej 60 lat oraz niektóre mutacje genetyczne. Jednak wszystkie czynniki ryzyka wystąpienia nowotworu trzustki nie zostały jeszcze do końca poznane. Działanie protekcyjne ma zdrowa dieta, bogata w antyoksydanty, witaminy i uboga w tłuszcze nasycone.

Objawy raka trzustki zazwyczaj pojawiają się dość późno i są niespecyficzne. Ból występuje w nadbrzuszu i promieniuje do pleców, jest silny i tępy. Inne objawy to żółtaczka, utrata łaknienia, nudności, wymioty, biegunka, utrata masy ciała, biegunka lub cukrzyca. Charakterystyczna jest żółtaczka i powiększenie pęcherzyka żółciowego.

Diagnostyka opiera się przede wszystkim na usg brzucha. Pomocna może być też tomografia komputerowa oraz różnego rodzaju biopsje. Skuteczne leczenie jest jedynie chirurgiczne i polega na wycięciu trzustki. Pomimo tego przeżywalność przy tym nowotworze jest stosunkowo niska. W większości przypadków stosuje się jedynie paliatywne. Nowotwór trzustki daje silne bóle. Aby ich uniknąć można zastosować blokadę splotu nerwowego brzusznego. Poza tym stosuje się silne środki przeciwbólowe, takie jak morfinę.

Jeśli chodzi o zapobieganie to stosuje się unikanie czynników ryzyka. Szczególnie łatwo można wyeliminować alkohol i papierosy. Poza tym jeśli występuje obciążenie genetyczne warto regularnie wykonywać kontrole usg brzucha.

Ból w nadbrzuszu może być też spowodowany przez inne choroby nie mające związku z nowotworem trzustki. Jeśli odczuwa Pani taki ból, to proszę zgłosić sie do lekarza rodzinnego.