Jakie są objawy rumenia przy toczniu?

Witam, chciałam się dowiedzieć jakiś szczegółów na temat rumienia na twarzy przy toczniu.Lekarze zalecają badania gdyż mam od dłuższego czasu bóle kostne. Rumień na twarzy towarzyszy mi od zawsze, w sytuacjach stresowych, po alkoholu, ze zmęczenia, gdy jem ostre. Wyskakuje wtedy jakby jedna połączona plama na nosie i policzkach i mniejsze na skroniach i dekolcie. Dziś wyskoczyły bez powodu bardzo swędzące również na rękach. Przeważnie taki stan utrzymuje się około pół godziny. Przechodzi w chłodnym lub gdy się uspokoję. Po opalaniu nos i poliki zawsze są bardzo czerwone, jednak nie wiązałam tego z wysypką tylko myślałam, że ta cześć mojego ciała opala się bardziej. Mam też trądzik mimo 27 lat. Czy rumień układowy jest tak samo opisywany, czy też szybko znika czy utrzymuje się dłużej? Na zdjęciach wygląda odrobinę inaczej.

Lek. Tomasz Budlewski

Nie jest tak ze rumień będzie identyczny u każdego chorego . Opisywany powyżej może być związany z toczniem lecz nie jest to jedyne kryterium rozpoznania tocznia . Konieczna opieka przez lekarza reumatologa