Jakie są przyczyny "dziwnego" okresu?

Witam,
od 2 miesięcy występuje inny okres od wcześniejszych. Najpierw był okres z dużym nasileniem (większym niż zazwyczaj), natomiast od 2 m-cy okres ma bardzo małe nasilenie i występują ciemnobrązowe skrzepy krwi. Krwi jako takiej jest bardzo mało.

Co może być tego przyczyną? Jakieś zmiany hormonalne? Tabletki biorę regularnie od 8m-cy.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Przy antykoncepcji hormonalnej wskazaniem do jej odstawienia jest brak krwawienia podczas przynajmniej dwóch przerw 7-dniowych między okresami przyjmowania tabletek. Warto wspomnieć, że podczas antykoncepcji hormonalnej, nie ma prawdziwych miesiączek (przecież nie ma owulacji), są to tzw. "krwawienia z odstawienia", spowodowane odstawieniem tabletek i nagłym spadkiem stężenia hormonów we krwi, co naśladuje naturalny cykl. Dlatego zmiany hormonalne, jako przyczyna opisywanego przez Panią stanu, są mało prawdopodobne.
Natomiast w takiej sytuacji warto pójść na rutynowe badanie do ginekologa, który w razie potrzeby po badaniu ginekologicznym, wykona usg przezpochwowe by ocenić ednometrium (błonę śluzową jamy macicy).

Tutaj znajdzie Pani artykuł o antykoncepcji hormonalnej.

Serdecznie pozdrawiam!