Jakie są przyczyny powiększenia lewego przedsionka serca i do czego to prowadzi?

Mam 46 lat.W badaniu echokardiograficznym lewy przedsionek ma 45 mm. Wymiary i grubość pozostałych jam sera są w normie. Niepokoi mnie powiększony lewy przedsionek. Chciałbym wiedzieć jakie mogą być tego przyczyny i do czego to może doprowadzić. Dodam, że obecnie biorę P****** - lek zapisany przez kardiologa. Proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję. Pozdrawiam!

Witam serdecznie,
Rzeczywiście wymiar lewego przedsionka jest powiększony. Górna granica normy wynosi 40 mm a w Pana przypadku ten wymiar wynosi 45 mm.
Jedną z przyczyn powiększenia lewego przedsionka są wady zastawki znajdującej się pomiędzy lewym przedsionkiem a lewą komorą. Nic Pan nie pisze na ten temat.
Ponadto powiększenie lewego przedsionka może być związane z nadciśnieniem oraz otyłością. Wówczas leczenie opiera się na normalizacji ciśnienia tętniczego krwi oraz masy ciała.
Powiększenie lewego przedsionka może doprowadzić m.in. do zaburzeń rytmu serca pod postacią migotania przedsionków. Wymaga Pan opieki kardiologicznej oraz okresowego wykonywania ECHO serca.
Pozdrawiam