Jakie są rokowania i leczenie w przypadku tak dużych zmian?

Witam.

Mam 43 lata. Wykryłam zgrubienie w piersi. Po badaniu w Poradni Chorób Piersi lekarz stwierdził guz piersi prawej i skierował mnie na badania USG, biopsję oraz rezonans piersi. W badaniu USG stwierdzono: na PP przyotoczkowo zmianę hypoechogeniczną o zatartym zarysie z mikrozwapnieniami, nieregularna- tu. mal. łącznie 18 na 12 mm. W jej sąsiedztwie kilka mniejszych zmian. W dole pachowym węzły hypoechogeniczne, niejednoznaczne do 8mm. i ognisko hypoechogeniczne o zatartej strukturze 5 mm.

Po biopsji stwierdzono, że obraz cytologiczny odpowiada przewlekłemu odczynowi zapalnemu węzła chłonnego, natomiast znaleziono komórki nowotworowe w guzie. Podaję wyniki rezonansu magnetycznego: Wykonano badanie MR piersi uzyskując obrazy T1 zależne przed i po CM w przekrojach czołowych oraz T2 zależne i T2 z supresją tłuszczu. Wykonano badanie dynamiczne podając śr. kontrast., uzyskując obrazy T1- zależne, w przekrojach czołowych. Piersi z przewagą tkanki tłuszczowej. W PP przy scianie kl. piersiowej widoczny jest nieregularny obszar Tu. malign. wlk. ok. 23 na 19 mm., dookoła 9 ognisk satelitarnych do 6 mm. średnicy. Poza tym zmian ogniskowych nie uwidoczniono. W prawym dole pachowym węzły chłonne do 14 mm. średnicy. BIRADS 6. Czy mam szansę na przeżycie i wyleczenie? Czy w węzłach chłonnych są już komórki nowotworowe?

Witam serdecznie,

Znalazła się Pani na początku drogi walki z nowotworem i na wiele pytań będzie można odpowiedzieć dopiero później, a miarę uzyskiwania więcej informacji na temat nowotworu. Na dzień dzisiejszy nie ulega wątpliwości, że znaleziony w piersi guz to nowotwór. Konieczne będzie zatem jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

Jeżeli mamy do czynienia z guzem o wymiarach takich jak u Pani, najczęściej leczenie rozpoczyna się od chirurgicznego usunięcia piersi wraz z węzłami chłonnymi pachy. Pozwoli to także na badanie histopatologiczne i ustalenie kilku istotnych danych na temat raka - czyli jaki jest rodzaj histopatologiczny, jaki jest stopień złośliwości, oraz czy rak posiada dodatnie lub ujemne receptory hormonalne (dodatnie receptory hormonalne pozwalają na włączenie leczenia hormonalnego). Istotne będzie także to, czy w węzłach chłonnych są przerzuty.

W tej chwili nie jest możliwe stwierdzenie, czy w węzłach chłonnych są przerzuty. Biopsja pozwala tylko na ocenę komórek pobranych z obszaru odpowiadającego średnicy igły, więc informacja, że w punkcie w okolicy pachy stwierdzono przewlekły stan zapalny nie oznacza, że w węzłach tych przerzutów nie ma.

Dopiero po operacji, uzyskaniu powyższych danych będzie można zaplanować dalsze leczenie (czy są wskazania do chemioterapii lub hormonoterapii) oraz powiedzieć więcej o rokowaniu.

Rak piersi to choroba, która wyjściowo wiąże się z poważnym rokowaniem, niemniej zawsze jest szansa na wyleczenie.

Proszę zatem koniecznie skontaktować się z onkologiem lub chirurgiem onkologiem.

Pozdrawiam serdecznie