Jakie są rokowania po usunięciu piersi i węzłów chłonnych?

W dniu 12.04.2010r. przeszłam operację usunięcia lewej piersi wraz z węzłami chłonnymi. Oto wyniki badania histopatologicznego i immunohistochemicznego: W wycinkach z brzegów loży i miejsc odległych utkania nowotworowego nie znaleziono. Brodawka sutkowa prawidłowej budowy. Węzły chłonne dołu pachowego - 20. W 1 węźle chłonnym obecne jest mikroognisko przerzutowe, naciekające torebkę, bez wykładników jej przekraczania. Pozostałe węzły chłonne dołu pachowego z cechami reaktywnego pobudzenia bez obecności przerzutów raka (pN1). ER (+), PgR (+), HER2 PROTEIN (-), E -cadheryn (+). Guz miał średnicę 2,5 cm. Rozpoznanie: Intra: Carcinoma ductale invasivum mammae. Pointrowe: Carcinoma ductale invasivum mammae, pT2, G2. Jako leczenie zapisano mi 4 chemie AC, a potem leczenie hormonalne. Proszę bardzo o wyjaśnienie nazw łacińskich oraz jakie są rokowania i czy to leczenie (ilość chemii, brak naświetlań) jest wystarczające. Bardzo proszę o konsultację. Magda
ponad rok temu

Witam serdecznie,

Tłumaczenie rozpoznania (intra i pointra): Rak przewodowy inwazyjny sutka o średnim stopniu złośliwości (G2). Otrzymała Pani leczenie adekwatne do stopnia zaawansowania nowotworu oraz wyników badań. Radioterapia po operacji jest konieczna jedynie w przypadku masywnych przerzutów do węzłów chłonnych.

Rokowanie w każdym przypadku raka piersi jest poważne. Niemniej, u Pani nowotwór został wykryty w dość wczesnym stopniu zaawansowania (II st.), więc szanse na uzyskanie wyleczenia są duże. Pozytywnymi czynnikami są u Pani dodatnie receptory hormonalne, co stworzyło możliwość włączenia leczenia hormonalnego. Więcej na temat rokowania przeczyta Pani na naszej stronie w dziale "Warto wiedzieć".

Pozdrawiam serdecznie