Jakie są rokowania w przypadku białaczki AML M5?

Witam, mam pytanie dotyczące bliskiej mi osoby, która zachorowała na AML M5. Mężczyzna - wiek 59 lat. Objawy choroby nagle wystąpiły: wysoka gorączka, poty nocne. Przy rozpoznaniu liczba leukocytów 173 tys. Choroby współtowarzyszące: dusznica bolesna stabilna, miaźdźyca uogólniona, tętniak aorty brzusznej. Przyjął 1cykl chemioterapii wg schematu DA - zredukowane dawki cytostatyków ze względu na chorobę serca. Wykonano badanie molekularne (ct genu Abl) wynik: FLT3-ITD NEG, MLL-PTD NEG , EVI-1 NEg. Bardzo proszę o interpretację tego wyniku. W trakcie pobytu w klinice u pacjenta kilka razy następowało załamanie stanu zdrowia: niewydolnośc krążenia, płyn w worku osierdziowym, obrzęki obwodowe, niewydolność oddechowa. Po ok. miesiącu chory został wypisany do domu, będąc pod stałą kontrolą hematologiczną i przygotowując się do kolejnej chemioterapii. W międzyczasie doszło do pogorszenia stanu ogólnego - biegunki z nudnościami - odwodnienie, zacinienie prawego płuca o charakterze zapalnym, niewydolność lewej komory serca. Obecnie pacjent przebywa w szpitalu celem doprowadzenia go do stanu pozwalającego powrót na oddział hematologiczny. Zwracam się z serdeczną prośbą o informację dotyczącą rokowań tego przypadku. Z góry bardzo dziękuję.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Rokowanie w przypadku białaczki jest zawsze poważne. Szanse na wyleczenie mogą być mniejsze w przypadku osoby obciążonej dodatkowymi schorzeniami, niemniej, zawsze istnieją. Istnieją dane statystyczne, które dotyczą procentu wyleczeń w przypadku danej choroby, ale uważam, że rokowanie zawsze należy rozpatrywać indywidualnie. Proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym - który zna pacjenta i może ustosunkować się do wstępnych i aktualnych wyników badań.

Pozdrawiam serdecznie