Jakie są skutki przerwy w stosowaniu plastrów antykoncepyjnych?

Witam. Od ponad trzech lat stosuję plastry antykoncepcyjne. Ostatnio mój chłopak narzeka, że przez te plastry mój stan psychiczny uległ pogorszeniu jednakże to wina napiętej i zakręconej sytuacji życiowej w jakiej obecnie się znajduję, ale nie mam już sił mu tego tłumaczyć. Wręcz wymaga ode mnie, żebym zrobiła sobie przerwę w ich stosowaniu, żebym się przekonała, że to mi dobrze zrobi. Dla świętego spokoju odstawiłabym te plastry jednakże czytałam, że może to mieć pewne niepożądane skutki (nie licząc przypadkowej ciąży). Prosiłabym więc o wymienienie wszystkich skutków ubocznych odstawiania plastrów, abym wiedziała co może mnie czekać lub abym zdobyła wystarczające argumenty dlaczego taka przerwa nie jest wskazana. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Decyzja o zaprzestaniu stosowania antykoncepcji należy do kobiety i może zostać podjęta w dowolnym momencie. Warto jednakże dokończyć aktualne opakowanie plastrów.
Działanie nie pożądane po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej mogą się pojawić, jednakże ich wystąpienie i nasilenie zależy od tego czy podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej występowały działania niepożądane.
Do objawów związanych z odstawieniem antykoncepcji można zaliczyć: pogorszenie samopoczucia, zmniejszenie rozmiaru biustu (działanie związane z obniżeniem stężenia estrogenu, szczególnie widoczne jeśli wielkość uległa powiększeniu w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej), zmiany trądzikowe, bóle podbrzusza, bóle głowy, wzrost libido, spadek masy ciała, powrót naturalnej miesiączki w ciągu 6 miesięcy.

Redakcja abcZdrowie.pl