Jakie są skutki uboczne leku Paroxinor?

Witam. Chciałam zapytać o lek paroxinor, lekarz zalecił stosować ale nie spodziewałam się ze przeczytam o tak dużych skutkach ubocznych, jak tego uniknąć? Czy zmienić żywienie, tryb życia ? Od czasu kiedy choruje bardzo orzytylam, zajadam stresy już jestem wieksza o 2 rozmiary lekarz mówił ze ten lek zmniejsza apetyt jednak jak zaczęłam czytać to masa ciała sie zwiększa czy mogę jakoś temu zapobiec ? Po jakim czasie lek zaczyna działać, po jakim czasie przestanę tak sie czuć i poprawi mi nastrój

Witam!
Paroxinor (paroksetyna) jest jednym z leków przeciwdepresyjnych SSRI i muszę przyznać, że podawanie całej litanii objawów ubocznych dobrze świadczy o firmie farmaceutycznej - niczego nie ukrywają, czyli są wiarygodni. Objawy uboczne daje także PLACEBO czyli "lek" bez substancji działającej. Nie zawsze i nie wszystkie objawy uboczne muszą wystąpić! Część z nich po pewnym czasie się wycofuje. Przy leczeniu musimy rozważyć wszystkie za i przeciw. Leki tego typu zaczynają działać po 2 - 4 tygodniach, później już będzie z górki. Do leczenia farmakologicznego należy dołączyć psychoterapię. Jeżeli boi się Pani skutków ubocznych tzw. "psychotropów", to niech się Pani zdecyduje na samą psychoterapię.
Z poważaniem
W. Łuczkowski.

Witam,

zaburzenia psychiczne leczy się farmakoterapią i/lub psychoterapią. Jeśli farmakoterapia nie przynosi optymalnych rezultatów, wskazana byłaby psychoterapia CBT (poznawczo - behawioralna), jest to metoda leczenia zaburzeń lękowych, nerwicowych i depresyjnych, o określonej strukturze, ukierunkowana na cele i problemy pacjenta "tu i teraz", terapeuta i pacjent współpracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku, jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. Proces terapeutyczny polega na modyfikacji sposobu myślenia i przekonań - to wpływa na rodzaj i natężenie odczuwanych emocji oraz zachowanie.
W Pani przypadku odpowiednio dobrane leczenie (psychoterapia), może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.
Pani dodatkowo zalecałabym leczenie dietą wg Dr Ewy Dąbrowskiej, polecam książkę: Ciało i ducha ratować żywieniem.

Pozdrawiam serdecznie