Jakie są sposoby leczenia naczyniaka nerek?

Moja mama miała przeprowadzone badanie USG, na którym okazało się, że na jednej z nerek jest naczyniak wielkości ok 14 mm. Lekarz nefrolog zdecydował, że konieczne będzie usunięcie nerki. Mama nie miała jeszcze zrobionych szczegółowych badań takich jak badanie krwi i moczu. Skierowana została także na tomografię komputerową. Badania te mają być przeprowadzone w 2 połowie stycznia. Moja mama bardzo się boi i martwi z tego powodu, a ja razem z nią. Czy jeżeli wyniki badań okażą się nie tak bardzo groźne, to czy są inne sposoby leczenia naczyniaka i uratowanie chorej nerki było by możliwe?
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!
Postawienie rozpoznania naczyniaka nerki (hemangioma renis) wbrew pozorom nie jest łatwe i zazwyczaj niemożliwe jedynie na podstawie badania ultrasonograficznego. Konieczne są badania obrazowe z użyciem kontrastu dożylnego, np. angiografia tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.
Naczyniak nerki jest rzadkim nowotworem łagodnym, w 90% występuje w rdzeniu nerki (brodawki) lub okolicach zatok. Większość zmian występuje samotnie, jednostronne i ma mniej niż centymetr. Diagnozowanie naczyniaka jest niezmiernie trudne, bardzo łatwe jest pomylenie diagnozy z groźniejszymi guzami tj. rak przejściowokomórkowy lub gruczolakorak nerki - z tego też powodu często chirurdzy zajmujący się tematem decydują się na usunięcie nerki (lub jej części) z guzem by poddać ją szczegółowemu badaniu histopatologicznemu, które jako jedyne może być podstawą do pełnego postawienia rozpoznania.
W przypadkach, w których wszystko przemawia jednak za łagodnym charakterem zmiany i za tym, że jest to naczyniak można leczyć go poprzez przez naczyniową embolizację (zamknięcie światła naczyń guza za pomocą sztucznego materiału zatorowego poprzez cewnik) co powoduje jego obumarcie. Jest to jednak metoda trudna, do której wybiera się wyselekcjonowanych pacjentów.
Proszę być dobrej myśli i cierpliwie czekać na dalszy ciąg wydarzeń.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.