Jakie są sposoby namówienia, zmuszenia osoby chorej psychicznie na leczenie?

Witam, mam pytanie jakie są sposoby namówienia, zmuszenia osoby chorej psychicznie na leczenie, konsultacje lekarską? Otóż mój teść od jakiegoś czasu bardzo dziwnie się zachowuje, nie myje się, twierdzi, że jest pilnowany przez policje ponieważ ujawnił jakąś ważną tajemnicę państwową, walczy o wolność w kraju. Przy czym w ogóle nie śpi i mało je. Nie pozwala nikomu dojść do słowa jeśli mu się przeciwstawi reaguje agresją. Ogólnie ma wiele innych objawów. Był raz u lekarza psychiatry, który przepisał mu leki i powiedział, że nadaje się na hospitalizację, jednak do szpitala nie został przyjęty z ponieważ nie zagraża życiu swojemu i innych. Co w takim przypadku dalej robić? Czekać, aż zrobi komuś lub sobie krzywdę? Czy istnieje jakiś sposób żeby zaczął się leczyć?

Dzień dobry!
Polskie prawo dopuszcza leczenie pacjentów wbrew ich woli tylko w przypadku choroby psychicznej i tylko w szczególnych okolicznościach. (Art. 23. 1. Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego - Osoba chora psychicznie może być przyjęta do szpitala psychiatrycznego bez zgody wymaganej w art. 22 tylko wtedy, gdy jej dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że z powodu tej choroby zagraża bezpośrednio własnemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób). Z Pani wypowiedzi nie wynika, jaką diagnozę postawił lekarz psychiatra i jakie leki bierze Pani teść. To, że lekarz stwierdził, że teść nadaje się do hospitalizacji, nie oznacza właśnie, że zostanie przyjęty, jeżeli nie chce się leczyć dobrowolnie. Zdecydowanie odradzam czekanie na jakieś wydarzenie, które spowoduje konieczność przymusowego leczenia. Pozostaje cierpliwe przekonywanie i zachęcanie pacjenta do tego, aby z własnej woli podjął leczenie. Być może są osoby, które Pani teść ceni szczególnie i które będą mogły pomóc w zachęceniu go do leczenia. Być może warto pójść jeszcze do innego specjalisty, jeżeli dla Pani teścia będzie on autorytetem i go posłucha. Wola pacjenta, aby się leczył, jest ważna, zwłaszcza że to leczenie zazwyczaj jest długotrwałe i wymaga samodyscypliny. Bez woli pacjent trudno będzie o taką samodyscyplinę.
Pozdrawiam
Tomasz Kościelny
https://www.facebook.com/SubtenoPsychoterapia/