Jakie są szanse na wyleczenie z choroby odkleszczowej?

Witam, ugryzł mnie kleszcz, po około 2 tygodniach zaczęłam mieć objawy grypopodobne, strzelanie w stawach, bóle stawów, głowy, karku, uczucie sztywności, mdłości, poty, oszołomienie, miałam też rumieniowate zmiany ale nie w miejscu ukąszenia. Po ok. 3 tygodniach od ukąszenia (ale niestety i 1,5 mies wcześniej ugryzł mnie też kleszcz) dostałam antybiotykoterapię Zinnat na 21 dni. Część objawów się wycofało, albo zmniejszyło, jestem w połowie kuracji, dostałam skierowanie do poradni chorób zakaźnych z podejrzeniem boreliozy. Moje pytanie dotyczy tego, czy to leczenie jest wystarczające i jakie są szanse wyleczenia choroby w wypadku paru tygodni od ukąszenia?

Lek. Paweł Szadkowski

Właściwa antybiotykoterapia we wczesnym stadium choroby zapewnia wyleczenie w >90% przypadków. U pozostałych chorych mogą wystąpić późne objawy ze strony układu nerwowego, stawów i skóry. Sugeruję dokładnie stosować się do zaleceń lekarzy prowadzących.