Jakie są "szanse", że zachoruję na raka?

Mam 24 lata, obecnie na nic nie choruję, ale zastanawiam się czy mogę odziedziczyć po moich dziadkach geny rakowe? Tata mojej mamy umarł 10 lat temu na raka płuc - palił papierosy większość swojego życia, a mama mojego taty umarła, mając 74 lata, na białaczkę. Ja sama zastanawiam się jakie "szanse" na zachorowanie mam ja, jako wnuczka?

24 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Postać dziedziczna raka piersi jest związana z obecnością mutacji w genie BRCA. Mutacja w tym genie niesie ze sobą zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi i jajnika, natomiast nie ma związku z zachorowaniem m.in na raka płuca i białaczkę.

Rak płuca i białaczka są nowotworami, w których nie ma wyraźnej predyspozycji genetycznej stąd trudno mówić o zwiększonym ryzyku zachorowania u dzieci czy wnuków chorych.
Warto także wspomnieć, że postać genetyczna raka piersi stanowi jedynie 5% wszystkich zachorowań na raka piersi. Ok 95% zachorowań stanowi postać sporadyczna.

Redakcja abcZdrowie.pl