Jakie składniki mineralne są najważniejsze w wodzie?

Jaka wybierać wodę w sklepie: jakie składniki mineralne są najważniejsze w wodzie?
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Dostępne w sklepach rodzaje wody to głównie:
Naturalna woda mineralna- Zawiera większą koncentrację składników mineralnych -wody średnio i wysokomineralizowane ( co najmniej 1000 mg/l) lub min. jeden składnik mineralny w stężeniu zapewniającym jego korzystny wpływ na organizm (wapń, magnez, wodorowęglany). Jej spożycie jest wskazane, jednak należy uważać na ilości. Wśród tego rodzaju produktów wyróżniamy min: Staropolankę, Kryniczankę, Muszyniankę.
• Naturalna woda źródlana- Nadaje się do codziennego spożycia zarówno przez dzieci (wrażliwe na nadmiar składników mineralnych), jak i osoby dorosłe. Zaliczamy do tej grupy między innymi: Żywiec Zdrój, Krynica Zdrój, Eden, Aqua Minerale, Vitalinea, Nestle Aquarel i Kropla Beskidu.
• Woda stołowa (mineralizowana)- Jej skład wzbogacany jest w składniki mineralne podczas procesu produkcji, czyli połączenia naturalnej wody źródlanej lub przefiltrowanej wodociągowej ze składnikami mineralnymi lub wodą mineralną. Są na ogół najuboższe w pożądane składniki. Przykład: Bonaqua.
• Lecznicza woda mineralna- Pochodzi ze źródeł leczniczych, a zawartość składników mineralnych w litrze wynosi min. 1000mg. Zawiera również co najmniej jeden składnik leczniczy w stężeniu zapewniającym określony wpływ na funkcjonowanie organizmu. Podlega ona prawu farmaceutycznemu i powinna być stosowana wg wskazań lekarza
Jako codzienny napój wskazane są więc przede wszystkim naturalne wody źródlane nisko i średnio mineralizowane. Wody z bardzo wysoką koncentracją składników mineralnych (w szczególności lecznicze) mogą w nadmiarze i w wyniku niekontrolowanego spożycia, stać się przyczyną uszkodzenia wątroby lub nerek.

Dobór wody zależy od naszych potrzeb.
Dobra woda dla dorosłych to woda mineralna, która zawiera:
- powyżej 100-150 mg wapnia/litr
- powyżej 50-100mg magnezu/litr
- do 100mg sodu/litr (to i tak już dużo)
- inne wążne minerały: Potas, Żelazo, Jod - ich wartość będzie bardziej zależna od wskazań zdrowotnych
Dzieci do ukończenia pierwszego roku życia powinny otrzymywać do picia wody źródlane.
Proszę pamiętać, że jeżeli pijemy wody typu np. Galicjanka, Muszynianka, Kryniczanka i inne podobne - należy pić ich nie więcej niż 2-3 szklanki dziennie.
Max. połowa dziennego spożycia powinna być zaspakajana tego typu wodą.
Reszta powinna być wodą o mniejszej zawartości minerałów.
Dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi 1 litr/30kg masy ciała.
Wody lecznicze (Jan, Zuber, Franciszek) i inne powinny być używane krótkoterminowo i najlepiej zgodnie z zaleceniami lekarza.
Powinniśmy pić głównie wodę niegazowaną.
Unikajmy "wód smakowych" nie jest to woda a napój!, zawierający cukier (nawet 2 łyżeczki na 100g) lub słodziki oraz sztuczne aromaty. Minerałów raczej tam nie znajdziemy!
Powodzenia w poszukiwaniach :)

Prawidłowo-woda służy do nawodnienia ustroju, zapewnienia gospodarki płynowej a nie do dostarczenia innych substancji(związków mineralnych). Inną kwestią jest to, iż minerały z wód nie wchłaniają się do ustroju a odkładają w postaci kamic, złogów itp. Nie ma sensu zatem inwestować w wody które przynosić mogą więcej szkód niż korzyści. Zalecam rozwagę w tej kwesti...
Pozdrawiam!