Jakie skutki dla zdrowia może mieć ciągle podwyższony kortyzol?

Witam. Jakie skutki dla zdrowia może mieć ciągle podwyższony kortyzol ?. Jestem osobą dość ambitną i dość mocno się stresuje. I wiem że podczas stresu wytwarza się większa ilość kortyzolu. Czy jeżeli ten kortyzol będzie się długo utrzymywał przez stres to może mieć jakiś wpływ na zdrowie ?. Np może powodować jakąś niedoczynność nadnerczy czy coś podobnego ?. Czy jakąś inna chorobę. Proszę o wytłumaczenie. Pozdrawiam.

Aleksander Ropielewski

Hiperkortyzolemia może powodować zaburzenia gospodarki węglowodanowo-lipidowej (otyłość), zaburzenia odporności (częste zakażenia), choroby układu krążenia (nadciśnienie) oraz problemy dermatologiczne. Ponadto zaburzenia płodności i niedoczynnośc tarczycy. TO z częściej występujących.