Jakie skutki dla zdrowia może mieć poziom kreatyniny poniżej normy?

Dzień dobry, chciałam zapytać, jakie skutki może mieć poziom kreatyniny poniżej normy? I w iaki sposób doprowadzić do prawidłowego poziomu? Za odpowiedź dziękuję. Z poważaniem Joanna

Mniejsze niż dolny zakres normy stężenie kreatyniny w surowicy krwi występuje najczęściej u osób z małą masą mięśni szkieletowych. Może to być następstwem przewlekłych chorób prowadzących do zmniejszania się masy mięśniowej (np. choroby autoimmunologiczne, długotrwałe unieruchomienie), wynikiem niedożywienia (zwłaszcza istotne zmniejszenia spożycia mięsa), wynikiem chorób mięśni (dystrofie mięśniowe, choroby reumatyczne z zajęciem mięśni) oraz przewlekłych chorób wątroby. W prawidłowo przebiegającej ciąży często stężenie kreatyniny we krwi jest małe (poniżej normy).

Pozdrawiam
Dietetyk Marianna Hall
Centrum Dietetyki Nutrado (www.nutrado.pl)