Jakie skutki może mieć dla płodu zażywanie Nospy?

W 20 tygodniu trafiłam do szpitala z plamieniami (łożysko przodujące) i po wypisie zalecono mi odpoczynek oraz duphaston 2xdziennie i nospę 3xdziennie - Wczoraj podczas wizyty (22 tyg) lekarz bez zbadania kazał utrzymać tę dawkę. Czy duphaston ma rzeczywiście na tym etapie rozwoju ciąży ma jakieś działania pomocnicze i czy nie powoduje wad u płodu? A jak z nospą - wyczytałam na ulotce że przenika przez łożysko - jakie może mieć to skutki dla dziecka i czy powinnam dalej łykać te leki...

Lek. Marta Gryszkiewicz

Duphaston jest lekiem bezpiecznym i przeznaczonym do stosowania w ciąży zagrożonej i/lub wysokiego ryzyka.
No-Spa natomiast faktycznie przenika przez łożysko. Nie stwierdzono jednak do tej pory istotnego wpływu tego leku na płód. Dodatkowo w tym przypadku potencjalne korzyści z jego zażywania są większe, niż ewentualne działania niepożądane u płodu. Priorytetem w tym momencie jest bowiem utrzymanie ciąży i zapobiegnięcie skurczom macicy i plamieniom stanowiącym istotne ryzyko.
Zdecydowanie powinna Pani stosować się do zaleceń lekarza i utrzymać dotychczasowe leczenie.