Zapytaj lekarza

1 , 0 1 0 , 3 0 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie skutki uboczne usunięcia pęcherzyka żółciowego?

Dzień dobry. Mam 32lata. Dziś stwierdzono u mnie Kamice żòłciową na badaniu usg. W pęcherzyku żółciowym mam kilka złogòw do 12 mm. Na prośbe lekarza rodzinnego dostałam skierowanie do szpitala. Chciałabym jednak zapytać czy usunięcie pecherzyka żòłciowego powoduje jakieś skòtki uboczne np. tycie oraz czy wskazana jest dieta po takim zabiegu? Czy w moim wypadku jest możliwe usunięcie jedynie samych kamieni czy też bezwzględnie calość? Z gòry dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam. Anna
KOBIETA, 33 LAT 11 miesięcy temu

Przeciwwskazania do gastroskopii

Gastroskopia to badanie wykonywane na przewodzie pokarmowym. Jakie są przeciwwskazania do jego wykonania? Obejrzyj nasz film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Maria Jagiełło Dietetyk, Łódź
51 poziom zaufania

Po usunięciu pęcherzyka żółciowego trzeba stosować dietę lekkostrawną od 5-6 tygodni do 3 miesięcy. Potem organizm zaczyna przyzwyczajać się do braku zagęszczonej żółci i coraz lepiej radzi sobie z trawieniem tłuszczu. Sugeruję jednak zastanowić się, co w Pani diecie spowodowało powstanie złogów. Jeżeli nie zmieni Pani nawyków, to w niedługim czasie takie złogi mogą zacząć powstawać w przewodach żółciowych i blokować przepływ żółci. Wówczas zaczynają się prawdziwe problemy. Pozdrawiam

umów wizytę 0
Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań
86 poziom zaufania

Dzień dobry!
Po usunięciu pęcherzyka żółciowego przy odpowiednio zbilansowanej diecie mogą pojawić się skutki uboczne w postaci dolegliwości z przewodu pokarmowego. Przy odpowiednio zbilansowanej diecie nie powinno występować nadmierne przybieranie masy ciała ani niedożywienie, szczególnie w pierwszym okresie po operacji. Dieta powinna być łatwostrawna i z ograniczeniem tłuszczy, ale dostarczać wszystkie składniki pokarmowe. W związku z tym nie należy przygotowywać potraw smażonych i grillowanych. Produkty, które są zakazane to m.in. tłuste mięsa, bogate w błonnik warzywa i produkty zbożowe, słodycze i alkohol. Jeżeli chodzi o usunięcie kamieni bądź pęcherzyka najlepiej jest skontaktować się z lekarzem gastroenterologiem.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

warto również przeczytać: Szczęście na całe życie – jak nie wracać do dawnych nawyków żywieniowych
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/szczescie-na-cale-zycie-jak-nie-wracac-do-dawnych-nawykow-zywieniowych.html?c=9

Dietetyk udzielający konsultacji dietetycznych w poradni w Poznaniu.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety