Jakie środki ostrożności należy zachować po podaniu leku Metotreksat?

W dniu dzisiejszym został mi podany lek o nazwie Metotreksat. Powodem podania leku jest ciąża pozamaciczna, której nie można zlokalizować i wzrastające beta HCG. Jakie środki ostrożności należy zachować po podaniu tego leku, co mi wolno, a czego nie? Jak długo po podaniu leku nie mogę planować dziecka?

Witam serdecznie. Stosowanie metotreksatu wiąże się z małym ryzykiem wystąpienia wymiotów; zaleca się zapobiegawcze podanie deksametazonu. Metotreksat jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży chorych na łuszczycę lub RZS. W przypadku nowotworów konieczne jest rozważenie potencjalnych korzyści i ryzyka dla płodu.