Jakie substancje chemiczne mogą zagrażać ciąży?

Witam.
Moja żona jest chemikiem. Przy pierwszej ciąży żona poroniła. Teraz oczekujemy potomka po raz kolejny. W artykułach dotyczących poronień wielokrotnie czytaliśmy, że niektóre substancje chemiczne mogą powodować poronienie. Chcielibyśmy się dowiedzieć jakie to substancje i czy chodzi o kontakt z nimi przez dotyk/wypicie/wdychanie?
Czy mają Państwo informacje na ten temat?

Pozdrawiam, P.

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Niestety nie ma ogólnodostępnej listy chemikaliów sprzyjających poronieniu, choć na pewno można wymienić: substancje chemiczne w dymie papierosowym, rozpuszczalniki organiczne, ftalany (substancje stosowane do nadawania miękkości wyrobom z plastiku), rtęć, pestycydy. Ogólnie zasada jest taka, by przede wszystkim unikać substancji lotnych oraz bezpośredniego kontaktu ze skórą.

Laboratorium, to niestety ogólnie niesprzyjające środowisko dla kobiety w ciąży. Obecnie nawet trwa przygotowanie ustawy by ciężarne doktorantki były zastępowane w czasie ciąży przez specjalnie opłacanych laborantów.

Niestety trudno jest udowodnić bezpośredni związek kontaktu z określoną substancją chemiczną a ryzykiem wystąpienia poronienia, dlatego warto zachować ostrożność.

Polecam zapoznanie się z artykułem: badania w ciąży.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!