Jakie suplementy i środki naturalne można stosować na zaniki pamięci u starszej osoby?

Dzień dobry, mój dziadek ma coraz większe problemy z pamięcią. Czy są jakieś naturalne środki, zioła, które mogą pomóc? Czy warto stosować jakieś suplementy? Będą jakieś efekty? Chciałbym mu pomóc, bo całe życie był bardzo aktywny, zajmował się mną, a teraz widzę, że sam nie może się pogodzić z tym, że ciągle czegoś zapomina...

Przede wszystkim należy zdiagnozować co jest przyczyną kłopotów z pamięcią. W funkcjonowaniu układu nerwowego duże znaczenie mają kwasy omega -3, witamina D, witaminy z grupy B, magnez. Zalecałabym jednak urozmaiconą dietę śródziemnomorską aby pokryć zapotrzebowanie na powyższe składniki. W zależności od diagnozy warto skonsultować z lekarzem przyjmowanie specjalnej diety przemysłowej dla osób z zaburzeniami poznawczymi w fazie początkowej (np. z ch. Alzheimera) jako dodatek do diety - 1 butelka dziennie przez określony czas i obserwowanie chorego.

Niech Pan robi z dziadkiem tzw. brain - gym czyli gimastykę mózgu, albo daje dziadkowi specjalne zadania z internetu do rozwiązania. Poza tym dziadek może rozwiązywać krzyżówki i sudoku. Poza tym prepraty (kapsułki) żeń-szeń czyli gingseng
Pozdrawiam