Jakie USG mogę wykonać w 17 tygodniu ciąży, aby wykluczyć wady u dziecka?

Witam,
Mam 28 lat i obecnie jestem w 17 tygodniu ciąży. Chciałabym zapytać, czy w obecnej chwili mogę wykonać USG, które pozwoli wykluczyć choroby u dziecka. Dodam, że to moja druga ciąża i że mam cukrzycę typu II. Od 5 miesięcy przed planowaniem ciąży byłam na insulinie.
Ogólnie, wyniki badania krwi mam, jak to się lekarz wyraził, książkowe, ale mieszkam w Irlandii, a tu nie wiem, czy robią badania prenatalne. Dodam, że nikt w rodzinie mojej jak i męża nie miał problemów w ciąży.
Bardzo proszę o podpowiedź, jak mogę wykluczyć choroby u dziecka.
Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Witaj,
między 18 a 22 tygodniem ciąży można wykonać ultrasonograficzną ocenę rozwoju ciąży:
m.in.: biometria płodu, ocena budowy płodu, ocena łożyska, sznura pępowinowego.
Można wykonać także badania w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie z surowicy krwi między 15 a 20 tygodniem ciąży, tzw. test potrójny: beta HCG + estriol + AFP.

Pozdrawiam serdecznie!