Zapytaj lekarza

1 , 0 1 6 , 7 6 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie witaminy i suplementy można stosować przy lekach na nadciśnienie?

Witam, mój mąż 42 lata leczy się na nadciśnienie od 3 lat. Ostatnio (3 mies.) temu lekarz mu zmienił lek na Valzek. Wydaje mi się, że od tego czasu mąż jest ciągle zmęczony, apatyczny, senny, nie ma ochoty nawet na seks. On twierdzi, że to przesilenie zimowe. Chcę mu kupić jakiś suplement witaminowy dla mężczyzn, ale nie wiem, jaki można stosować przy nadciśnieniu i przy tym leku, który bierze. Znając życie on nie przyzna się swojej lekarce, że ze "sprawami męskimi" jest coś nie tak...
KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu

Nadciśnienien nawet leczone, ma niekorzystny wpływ na sferę seksualną. Valzek należy do nowoczesnych leków nie mających zwykle niekorzystnych oddziaływań seksualnych, a obserwujemy nawet korzystne działanie tej grupy tzw. sartanów na sferę seksu, bo rozszerzają drobne naczynia... Jeśli jednak mają Państwo wątpliwości co do indywidualnego działania leku Valzek (męczliwość?) to lepiej porozmawiać o tym z lekarzem leczącym! A nadmierna wstydliwość w mówieniu o sprawach intymnych z lekarką jest "mało postępowa", lekarza nic nie zaskoczy ani zadziwi w tej sferze. Nie zawsze potrafi w tym pomóc, ale zwykle wie, jakiego specjalistę polecić. Jeśli chodzi o Śląsk Górny i Małopolskę, to w Krakowie oraz Katowicach przyjmuje Dr A.Sipiński, doświadczony w medycynie seksualnej. Stosowanie tzw. suplementów nie ma zwykle większego uzasadnienia, jeśli człowiek ma dobrze zbilansowaną dietę i nie jest niedożywiony... W naszym kraju raczej jesteśmy "przeżywieni"... O ew. stosowaniu preparatów bezreceptowych powinniśmy rozmawiać jednak rozmawiać z lekarzem, żeby niechcący nie zrobić sobie krzywdy. Generalnie suplementy są "przereklamowane". Obciążanie wątroby "chemicznymi witaminami" nie zawsze jest właściwe... Najważniejsza jest dobrze zbilansowana dieta, często warto zafundować sobie wizytę u lekarza dietetyka. Warto pamiętać, że magnez jest w roślinach zielonych (w chlorofilu - barwniku roślin), jest on tańszy i lepiej przyswajalny, niż tabletki proszkowe... Pozdrawiam. Zachęcam do rozmowy z lekarzem leczącym, to ważniejsze od internetu... JW, blog seksuolog, Poznań.

Specjalista psychiatrii i seksuologii z wieloletnim doświadczeniem w tych dziedzinach. Pełnił funkcję Konsultanta Regionalnego Medycyny Seksualnej. Członek założyciel Polskiego Towarzystwa Terapeutycznego oraz członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy