Jakie witaminy przy anemii?

Witam. Niedawno dowiedziałam się, że choruję na początki Hashimoto (anty-TPO 198). Tarczyca funkcjonuje jak na razie prawidłowo. Zażywam profilaktycznie preparat tyroksyny. Badania robiłam głównie przez wieczne zmęczenie, apatię i słaby stan włosów i paznokci. Morfologia wyszła idealna, jednak ferrytyna 12 przy normie 15-150, a witamina B12 181,50, norma 191-663. Czy powinnam zażywać w związku z tym jakieś preparaty i czy przez te wyniki może być złe samopoczucie i zły stan włosów. Nie jem mięsa i czy to mogło przyczynić się do obniżenia tych witamin? Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Ferrytyna. W przypadku prawidłowego poziomu żelaza oraz prawidłowej morfologii, nieznacznie obniżony poziom ferrytyny nie wymaga dalszej diagnostyki, ani specjalistycznego postępowania.

B12. Jej źródłem jest przede wszystkim mięso i podroby, w mniejszym stopniu jest również w: mleku, rybach, skorupiakach, serach i jajach. Obecnie są już dostępne preparaty witaminy B12 w tabletkach w aptekach bez recepty. Jednak należy pamiętać, że najlepiej wchłaniają się witaminy z naturalnych składników pożywienia.

Niedobór witaminy B12 raczej nie wpłynął na stan włosów - nie jest to typowy objaw oraz niedobór u Pani jest nieznaczny. Bardziej prawdopodobne, iż kłopoty z tarczycą są odpowiedzialne za Pani dolegliwości. Oczywiście wymaga Pani okresowej kontroli u endokrynologa.

Polecam artykuł: dieta w anemii.

Serdecznie pozdrawiam!