Jakie właściwości ma czystek?

spotkałem sie z takim ziołem jak " czystek" podobno ma włłaściwości antygrzybicze antywirusowe antybakteryjne ogólnie oczyszcza organizm . Czy to prawda ?

Piotr Pilarski

Brak jest wiarygodnych badań na ten temat.

Pozdrawiam.

Dzień dobry.

Informacja dotycząca właściwości leczniczych czystka.

Ziele czystka, ze względu na zawartość wielu składników bioaktywnych, może korzystnie wpływać na organizm na wielu płaszczyznach.

Właściwości lecznicze czystka obejmują działanie:

rozkurczowe

przeciwzapalne

przeciwbakteryjne

antyoksydacyjne

obniżanie stężenia triglicerydów

podwyższenie stężenia "dobrego" cholesterolu HDL

opóźnienie oksydacji cząsteczek LDL cholesterolu

modyfikowanie metabolizmu lipidów

profilaktyka chorób układu krążenia.

Fitoterapia jest stale rozwijającą się dziedziną.

Pierwsze badania kliniczne sugerują, że ekstrakt z C. incanus może być stosowany w leczeniu infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych.

Do tej pory najlepszej przebadane zostały właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe czystka.

Potrzebne są dalsze badania, by móc jednoznacznie określić jego skuteczność i mechanizm działania.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Specjalista medycyny naturalnej

Naturoterapeuta

Dietetyk