Jakie wykonać badania u dziecka, które często choruje?

Córeczka ma 4 lata, w grudniu, styczniu i lutym miała zapalenie płuc, w marcu zapalenie ucha, kwietniu kaszel ze świstami wyleczony pulmikortem i beoduralem, koniec kwietnia angina, i teraz w maju kolejne zapalenie płuc z minimalną gorączką, praktycznie bez kaszlu, osłuchowo wyszło zapalenie płuc. Od stycznia bierze Montelukast, badania krwi wyszły dobre. Nie miała AZS. W rodzinie nie ma alergików. Jakie badania wykonać ? gdzie się zgłosić ? O czym moga swiadczyc tak czeste choroby ?

Stwierdzenie 2 lub więcej zapaleń płuc w ciągu roku u dziecka jest wskazaniem do diagnostyki w kierunku niedoborów odporności. W diagnostyce badaniem pierwszego rzutu jest morfologia krwi z rozmazem, a następnie określenie stężenia immunoglobulin we krwi. Interpretację wyników powinien przeprowadzić lekarz (wyniki należy odnieść m.in. do norm dla wieku)
Diagnostyką zaburzeń odporności zajmuje się poradnia immunologiczna.
Należy jednak wspomnieć, że w przypadku dzieci przedszkolnych (lub mających kontakt z takimi dziećmi) może występować nawet >8-10 infekcji górnych dróg oddechowych w ciągu roku. Wiąże się to z niedojrzałością układu odpornościowego oraz dużym narażeniem na zakażenie.