Jakie wykonać badania w przypadku otyłości?

Witam Jestem kobietą lat 22 nigdy problemu z otyłością od ok 3-4 lat przybieram na wadze od 55 kg dzis 95 po ciąży rok czasu nikt z lekarzy nie zainteresował się moją otyłością chyba z powodu ciąży ale problem jest mimo zmienionej diety mimo ćwiczeń no efekt czasami był chwilowy zawsze powracam do punktu wyjścia tsh w ciąży robione wszystko ok robiłam tez prywatnie poziom kortyzolu który był w normie podejrzewałem zespół cushinga ze względu na objawy i typowy bawoli kark jakie badania jeszcze

Dzień dobry,

warto skontrolować Pani hormony, witaminę d3, morfologie, krzywą glukozową i insulinową, itp. Przyczyn może być kilka.

Dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie przyczyny otyłości w ty dokładne przeanalizowanie swojej diety ( warto się skonsultować z dietetykiem).

Tym bardziej, że efekty udaje się Pani uzyskać.

Diety o bardzo niskiej zawartości kalorii (poniżej 1000 kcal) zmuszają nasz organizm do magazynowania tkanki tłuszczowej. Całą energię, którą dostarczamy wraz z posiłkami, przetwarza on na tłuszcz. Jest to swoisty system obronny, który chroni organizm przed śmiercią głodową, ponieważ następuje wtedy obniżenie podstawowej przemiany materii i organizm nie zużywa odpowiedniej ilości kalorii. Musimy też wiedzieć, że ponowne dostosowanie się naszego organizmu do normalnej ilości pożywienia jest procesem długotrwałym, a przemiana materii może wcale nie ulec przyspieszeniu.

W pierwszej kolejności masa ciała obniża się dzięki utracie masy mięśniowej (co obniża metabolizm) i wody, natomiast tłuszcz jest nadal magazynowany. Tylko dzięki racjonalnemu odżywianiu i regularnej aktywności fizycznej organizm mobilizuje tłuszcz z tkanki podskórnej. Przed zastosowaniem diety warto więc udać się do lekarza lub dietetyka w celu sprawdzenia procentowej zawartości tłuszczu, wody i masy mięśniowej w naszym ciele. To samo należy wykonać również po odbytej kuracji odchudzającej.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga