Obwód pasa przy otyłości brzusznej

Witam serdecznie, mam pytanie dotyczące otyłości brzusznej. Czy wymiary talii 100 cm i bioder 105 cm (pomijając ciążę) świadczą o otyłości brzusznej? Chodzi mi o osobę w wieku 32 lat, która przy wzroście 173 cm waży 70 kg. Czy takie wymiary świadczą już o otyłości brzusznej czy jeszcze nie? I jeśli świadczą to chciałabym również zapytać jakie wymiary uznawane są za normę? Czy jest coś takiego jak norma otyłości brzusznej, która może wskazywać na to, jaki powinien być obwód talii i bioder przy konkretnym wzroście i wadze czy to jednak jest uzależnione między innymi od typu sylwetki, figury i różnych innych uwarunkowań i nie da się w ten sposób odpowiedzieć na to pytanie? Przy okazji chciałabym również dowiedzieć się w jaki sposób można walczyć z otyłością brzuszną - czy na to pomaga tylko dieta czy przydadzą się też ćwiczenia? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam.

Otyłość brzuszną określa się w dwojaki sposób. Za pomocą obwodu pasa lub jako stosunek obwodu pasa do obwodu bioder. Otyłość brzuszna w przypadku kobiet występuje jeśli obwód pasa jest większy bądź równy 88cm oraz kiedy stosunek obwodu pasa do bioder jest większy lub równy 0,85 w przypadku kobiet. Dla podanych wymiarów stosunek ten wynosi 0,95 zatem występuje otyłość brzuszna.

Witam,
Wskaźnik WHR (iloraz obwodu talii do obwodu bioder) w Pani przypadku wynosi 0,95 i świadczy o otyłości brzusznej (typ jabłko). Prawidłowy wskaźnik dla kobie powinien być niższy niż 0,85 (lub obwód talii poniżej 88 cm). Jednak wskaźnik ten stosuje się tylko dla osób, których BMI wynosi powyżej 25, w Pani przypadku wynosi on 23,39 co nie oznacza nadwagi.
Pozdrawiam,
Natalia Ciesielczuk