Jakie zalecenia dotyczące diety przy PCOS?

bardzo prosze o zalecenia dotyczace diety przy PCOS.

Witam serdecznie,

przedstawię Pani ogólne zalecenia, ponieważ nie wiem czy wszystkie wskazane produkty Pani toleruje. W razie ew alergii, nietolerancji pokarmowych proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Przy układaniu jadłospisów proszę uwzględniać zapotrzebowanie energetyczne w zależności od Pani aktywności fizycznej.
Posiłki należy spożywać regularnie, często ale w małych ilościach. Należy ograniczyć ilość kcal i spożywać węglowodany o niskim indeksie glikemicznym (poniżej 55) jednak nie można przesadzić. Zbyt duże ograniczenia kcal lub długie przerwy między posiłkami powodują że organizm zaczyna odkładać za chudsze czasy:)
Produkty powinny być jak najmniej przetworzone, z niską zawartością tłuszczy nasyconych i cukrów prostych. Jeżeli zdarzy się Pani spożywać produkty o wysokim indeksie glikemicznym to proszę je łączyć z produktami zawierającymi sporo białka i tłuszczy nienasyconych, aby cukry nie były jedynym źródłem energii.
Dieta powinna być również bogata w błonnik, który daje poczucie sytości.
Najlepsze źródło białka; rośliny strączkowe,mięso ryb, drób, sery o niewielkiej zawartości tłuszczu.

Ważne przy PCOS są również witaminy i składniki mineralne tj witamina D, chrom, d-pinitol (cytrusy, rośliny strączkowe), które wykazują zdolności przeciwzapalne, zmniejszają insulinooporności, regulują poziom glukozy we krwi.

Warto na pewno też przeanalizować Pani dotychczasowe nawyki żywieniowe, kwestia przekąsek itd tak aby wprowadzając zmiany w jadłospisie wytrwać i przygotować się na ew pokusy.

W razie potrzeby służę pomocą.

dużo zdrowia życzę!

pozdrawiam
Małgorzata