Jakie zalecenia po artroskopii?

Jestem 2 tyg. po artroskopii (wycięcie rogu tylnego łąkotki przyś., usunięcie fałdu maziowego i torbieli okołołąkotkowej). Lekarz operujący powiedział ,że mam chodzić 3 tyg w ortezie 30stopni kule. Lekarz z przychodni do której teraz chodzę na kontrole mówi ,że co tydzień mam zwiększać kąt o 10stopni kule aż do 90stopni(to bardzo długo). Jeszcze inny ,że orteza nie jest potrzebna a kule nosić przez 5 tygodni.. Nie wiem już co robić, ile nosi się tą orteze ?

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuję stosować się do zaleceń lekarza wykonującego zabieg

Przede wszystkim polecam aby zaufać opinii lekarza operującego (odpowiada za operację i jej wynik). Natomiast konieczna jest fizjoterapia, która przygotuje nogę do obciążania. Brak systematycznych ćwiczeń (kilka razy dziennie) znacznie wydłuża czas powrotu do sprawności a nawet może uniemożliwić powrót do pełnej sprawności.
Ortezę należy nosić wg. wskazań lekarza prowadzącego. W czasie ćwiczeń w domu można zdejmować. Obciążanie kolana tylko w ortezie, ćwiczenia bez ortezy.
W literaturze fachowej są konkretne schematy działań po tego typu operacjach.

Pozdrawiam
Paweł Czarnocki