Jakie znaczenie ma zmienność pory przyjmowania tabletek?

Ustaliłam godzinę przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych na 14.00. W ulotce przeczytałam, że przyjęcie tabletki później nie obniża skuteczności, jeśli nie minie więcej niż 12h. Czy dotyczy to jednorazowego spóźnienia? Czy jeśli codziennie biorę tabletki w przedziale czasowym 14-17 to wszystko jest w porządku? Mam zajęcia na uczelni w różnych porach i w efekcie często zapominam wziąć tabletki dokładnie o 14-stej, a biorę ją po zakończonych zajęciach np. o 16. Czy jeśli taka sytuacja powtarza się często, ma to wpływ na działanie antykoncepcyjne? Mimo wszystko ten termin odpowiada mi bardziej niż wieczór (nie zawsze wracam do domu), czy poranek (budzę się o różnych porach).

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Stosowanie klasycznej doustnej antykoncepcji hormonalnej (środki dwuskładnikowe jednofazowe) wymaga pewnej systematyczności. Nie oznacza to jednak, że godzina przyjmowania tabletki każdego dnia ma być dokładnie taka sama. Najważniejsze, to tak jak Pani napisała, by opóźnienie nie przekroczyło tych 12 h, gdyż mogłoby to spowodować obniżenie skuteczności antykoncepcyjnej. Oznacza to, że dłuższe opóźnienia nie powinny się również powtarzać. Zmienność dotycząca jednak dosłownie 3-4 godzin w takim przypadku nie ma większego znaczenia i nie wpływa na skuteczność.